مهاجرت، یکی از پدیده هایی است که در عین غم انگیز بودن، بسیار هیجان انگیز است. همزمان که برای مدتی طولانی از خانه و وطنت دور می شوی و مجبوری از عزیزترین عزیزانت کیلومترها کیلومتر فاصله بگیری، آماده می شوی تا آینده رویایی و ایده آل خود را بسازی. یک زندگی آرام، مرفه و به دور از بالا و پایینی که در گذشته تجربه کردی. برای مهاجرت کشورهای زیادی هستند که می توانند گزینه خوبی برای شما باشند؛ اما در این میان کشورهایی بیش از پیش مد نظر ایرانی هاست.

ترکیه، کشوری که در حاشیه قاره اروپا قرار گرفته است، در تمام دنیا با شهرهای معروف استانبول و کاپادوکیه و آنتالیا شناخته می شود. بسیاری از گردشگران در تمام طول سال برای بازدید از جاذبه های آن راهی این کشور می شوند. برخی نیز پا را فراتر می گذارند و برای یک زندگی همیشگی ترکیه را مقصد خود قرار می دهند. هموطنان ایرانی ما نیز نه تنها از این قاعده مستثنی نیستند، بلکه یکی از متقاضیان ثابت برای مهاجرت به این کشور محسوب می شوند. نزدیکی جغرافیایی و البته شرایط آسان مهاجرت به این کشور، بسیاری را وسوسه می کند تا قید مهاجرت به دیگر کشورها را بزنند و به سراغ ترکیه بروند. ما نیز در این مطلب راه های مهاجرت به ترکیه را بررسی می کنیم و می بینیم چطور و از چه طریقی می توان این هدف را عملی کرد. همراه کارناوال باشید…

آشنایی با کشور ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای همسایه ماست که در غرب ایران جا خوش کرده و وسعتی برابر با ۷۸۳,۳۵۶ کیلومتر مربع دارد. این کشور که در حاشیه قاره اروپا قرار گرفته، همسایگانی در هر دو قاره دارد. از جمله همسایه های آسیایی ترکیه می توان به عراق و سوریه اشاره کرد. همچنین این کشور با سرزمین های اروپایی چون ارمنستان، گرجستان، بلغارستان و یونان مرز زمینی و با کشورهای اوکراین، روسیه و رومانی مرز آبی مشترک دارد.

پایتخت کشور ترکیه آنکاراست که مرکز سیاسی و قطب مهمی در اقتصاد و صنعت این سرزمین محسوب می شود. این شهر همچنین دومین شهر بزرگ ترکیه است که پس از استانبول قرار دارد. استانبول دیگر شهر مهم و مورد توجه ترکیه است که درست در مرز قاره های آسیا و اروپا قرار دارد. استانبول، مرکز اقتصاد، فرهنگ و تاریخ

قوانین فرودگاهی ترکیه

این کشور پهناور است و در طی سال های اخیر همیشه در لیست محبوب ترین شهرهای توریستی دنیا قرار داشته است. از دیگر شهرها و مقاصد محبوب در ترکیه می توان آنتالیا، کوش آداسی، آلانیا، کاپادوکیه و … را نام برد.

در حال حاضر جمعیت ساکن در کشور ترکیه برابر با ۸۲,۱۹۸,۵۳۸ تن است که ۷۰ تا ۸۰ درصد آن ها از اقوام ترک زبان هستند. از دیگر اقوامی که در ترکیه حضور پر رنگی دارند کُردها هستند که ۲۰ درصد از جمعیت کل کشور را به خودشان اختصاص داده اند. زبان رسمی کشور ترکیه، ترکی است و از جمله زبان هایی که در این کشور استفاده از آن ها رواج دارد می توان به کردی کرمانجی، زازاکی (از زبان‌های کناره دریای کاسپین) و کاباردی (از زبان‌های قفقازی) اشاره کرد. همچنین در شهرهای بزرگ و توریستی، استفاده از انگلیسی در میان ساکنان رایج است.

ترکیه کشوری سکولار است و آزادی مذهبی ساکنان آن تضمین می شود و در نتیجه در این سرزمین چیزی به نام دین رسمی وجود ندارد. با این حال بیشترین جمعیت مذهبی این کشور، یعنی ۹۷% را مسلمانان تشکیل داده اند که اغلب آن ها سنی مذهب هستند و شیعه ها در اقلیت قرار دارند.

 

مهاجرت به ترکیه

خوب است بدانید برای سفرهای کوتاه مدت به ترکیه نیازی به ویزا ندارید و می توانید تا ۹۰ روز تنها با در دست داشتن پاسپورت، در ترکیه بمانید. به این ترتیب یکی از اصلی ترین چالش های سفر را نخواهید داشت و تنها کافی است به مقصد یکی از شهرهای ترکیه یک بلیت هواپیما خریداری کنید. پس از آن برای اقامت طولانی مدت در کشور ترکیه، باید جواز اقامت این کشور را به دست آورید.

البته پیش از آن کار ابتدا باید ببینید هدف شما از مهاجرت به ترکیه چیست؟ می خواهید کسب و کار جدیدی در این کشور آغاز کنید؟ قصد ازدواج با یکی از شهروندان ترکیه را دارید و یا با اهداف تحصیلی و پژوهشی راهی این کشور می شوید؟

هر یک از این راه ها، مسیر متفاوتی برای به دست آوردن جواز اقامت را پیش روی شما قرار می دهند. بنابراین پیش از آن که حتا بلیت ایران به مقصد ترکیه را رزرو کنید، ابتدا باید تصمیم بگیرید که قصدتان از مهاجرت چیست.

در ادامه با انواع جواز اقامت ترکیه و ویژگی های هر یک آشنا می شویم و خواهیم دید برای اقامت دائم در ترکیه باید چه مسیری را پشت سر گذاشت.

انواع جواز اقامت در ترکیه

ایرانی هایی که می خواهند در کشور ترکیه زندگی کنند، لازم است پس از ورود به این کشور، برای دریافت جواز اقامت درخواست دهند. جوازهای اقامت، سندی هستند که به شما اجازه می دهند تا بتوانید به مدت مشخص و به صورت قانونی در ترکیه زندگی کنید. این جوازها بسته به نوع هدف مهاجرت، اعتبار و شرایط متفاوتی دارند که در ادامه با آن ها آشنا می شویم:

۱- جوازهای اقامت کوتاه مدت

جوازهای اقامت کوتاه مدت، به شما اجازه اقامت یک ساله می دهند. باید برای دریافت این جوازها به اداره مهاجرت و پناهندگی ترکیه مراجعه و درخواست خود را ثبت کنید.

جواز اقامت کوتاه مدت بسته به اهداف، متفاوت است که عبارت اند از:

سفرهای توریستی: اگر میل دارید تا یک سالِ تمام در ترکیه گردش کنید، برای این جواز درخواست بدهید.
خرید ملک: با خرید هر ملکی (بدون محدودیت ارزش و وسعت) می توانید برای دریافت جواز اقامت کوتاه مدت درخواست بدهید.
مصاحبه یا فعالیت های تجاری: در صورتی که می خواهید در مصاحبه ای تجاری شرکت کرده و یا کسب و کار خود را در ترکیه راه اندازی کنید، این جواز به کارتان خواهد آمد. دقت داشته باشید که باید پیش از اتمام مهلت اقامت ۹۰ روزه خود، برای دریافت این جواز اقدام کنید.
اهداف پزشکی و درمانی: به این منظور لازم است مدارک پزشکی را همراه داشته باشید و به هنگام ثبت درخواست جواز اقامت، آن ها را ارائه کنید.
پس از تحصیلات دانشگاهی: این جواز به دانشجویان خارجی داده می شود که یک دوره تحصیلات دانشگاهی در ترکیه را پشت سر گذاشته اند. این دانشجویان لازم است در فاصله ۶ ماه پس از پایان تحصیلات خود برای دریافت این جواز اقدام کنند.
اهداف بشردوستانه: آن دسته از اتباع خارجی که به دلیل وجود جنگ های شهری در وطن خود، به شکلی قانونی وارد ترکیه می شوند؛ می توانند برای اقامت کوتاه مدت و یک ساله درخواست دهند.
شرکت در تحقیقات علمی: دانشجویان و محققان می توانند برای شرکت در تحقیقات علمی نیز درخواست جواز اقامت کوتاه مدت بدهند.
رای دادگاه: در صورتی که دادگاه ترکیه تشخیص دهد فردی لازم است به دلایلی در ترکیه بماند، آن فرد می تواند به این طریق برای اقامت کوتاه مدت ترکیه درخواست دهد.

۲- جواز اقامت تحصیلی – کارآموزی

جواز اقامت تحصیلی – کارآموزی ترکیه به دو گروه تعلق می گیرد:

بزرگسالان بالای ۱۸ سال که قصد دارند در دوره های آکادمیک و دانشگاهی کشور ترکیه شرکت کنند.
کودکان و نوجوانانی که قصد دارند در مدارس دبستان یا دبیرستان ترکیه تحصیل کنند و خانواده‌شان در کشور خود به سر می برند.
افرادی که قصد دارند با اهداف تحصیلی وارد ترکیه شوند، لازم است همزمان با درخواست این نوع جواز اقامت، برای ثبت نام در مدرسه، موسسه، کالج و یا دانشگاه موردنظر خود در این کشور اقدام کنند.

توجه کنید که…

این جواز تنها به دانش آموز یا دانشجوی موردنظر اهدا می شود و شامل خانواده آن ها نمی شود.
تمام اتباع خارجی که قصد دارند با اهداف تحصیلی وارد ترکیه شوند لازم است بیمه سلامت معتبری داشته باشند.
دانشجویان مقیم ترکیه پس از دو سال می توانند برای دریافت جواز کار اقدام کنند و مشغول به کار شوند؛ اما تنها می توانند کار پاره وقت داشته باشند. یعنی مدت زمان کاری آن ها در هر هفته نباید بیش از ۲۴ ساعت باشد.

۳- جواز اقامت همراهی – خانوادگی

تمام اعضای درجه یک خانواده مهاجران قانونی ترکیه می توانند از این فرصت استفاده کرده و آن ها نیز جواز اقامت دریافت کنند. به این ترتیب به عضو خانواده خود پیوسته و همراه او زندگی می کنند. در واقع در این جا اولین مهاجری که جواز اقامت دریافت کرده و پذیرای سایر اعضای خانواده اش است، حامی مالی محسوب می شود و باید بتواند هزینه های زندگی خانواده را تامین کند.

توجه کنید که…

این جواز شامل دانش آموزان یا دانشجویان نمی شود و خانواده آن ها نمی توانند از این طریق اقامت کشور ترکیه را به دست آورند.
حامی مالی شما نمی تواند یک کودک زیر ۱۸ سال باشد. یعنی اگر کودک شما جواز اقامت ترکیه را دارد، شما نمی توانید با استفاده از او جواز اقامت دریافت کنید.

۴- جواز اقامت از طریق ازدواج با شهروند ترکیه

تمام اتباع خارجی که ازدواجی رسمی با یکی از شهروندان ترکیه را به ثبت رسانده باشند، می توانند برای دریافت جواز اقامت ترکیه اقدام کنند. توجه داشته باشید در صورتی که این ازدواج در کشوری غیر از ترکیه صورت گرفته، لازم است پروسه ای را برای ثبت ازدواج در دفاتر رسمی ترکیه طی کرده تا بتوانید پس از آن برای دریافت جواز اقامت ترکیه اقدام کنید.

نکات مهم درباره جواز اقامت

نخستین جواز اقامت، اعتباری ۱ تا ۲ ساله دارد. توجه داشته باشید که حداکثر تا ۱۴ روز پیش از پایان اعتبار جواز خود زمان دارید تا برای تمدید جواز اقدام کنید و لازم است پیش از اتمام اعتبار این کار را انجام دهید.
بد نیست بدانید در برخی از مناطق ترکیه، پلیس وضعیت خانه و زندگی مهاجر را بدون اطلاع قبلی در محل، بررسی می کند.
در صورت موافقت با جواز اقامت شما، پیش از آن که کارت اقامت ترکیه برای شما پست شود، ابتدا و به صورت موقتی مدرکی به شما داده می شود.
در صورتی که پس از دریافت جواز اقامت خود در طی ۶ ماه از آن استفاده نکردید، این جواز اعتبار خود را از دست خواهد داد.

اقامت دائم در ترکیه

اگر مهاجران ساکن ترکیه، ۸ سال در این کشور اقامت داشته باشند، می توانند برای جواز اقامت دائم ترکیه درخواست بدهند. از دیگر شرایط لازم برای دریافت این جواز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- حداقل اقامت ۸ ساله و بدون وقفه در ترکیه: در محاسبه این هشت سال، نصف مدت زمان اقامت دانشجویی و تمام مدت دیگر اقامت ها محاسبه می شوند.
۲- متقاضی در طی ۳ سال گذشته نباید هیچ گونه اعانه اجتماعی دریافت کرده باشد.
۳- وجود منبع درآمد ثابت و کافی جهت تامین هزینه های زندگی خود، خانواده و افراد وابسته، برای دریافت اقامت دائم ضروری است.
۴- فرد متقاضی باید دارای بیمه سلامت معتبر باشد.
۵- فرد متقاضی نباید یک تهدید برای آرامش و امنیت جامعه محسوب شود.

راه های دریافت تابعیت ترکیه

اگر تمایل دارید از شهروندان رسمی کشور ترکیه محسوب شوید، ۵ راه مختلف پیش روی شماست. خوب است بدانید از نظر قوانین ترکیه، شما می توانید ضمن حفظ تابعیت کشور محل تولدتان؛ تابعیت کشور ترکیه را نیز بگیرید. راه های ممکن برای دریافت شهروندی یا تابعیت ترکیه عبارت اند از:

۱- سریع ترین راه: اخیرا در سال ۲۰۱۸ دولت ترکیه قانونی را به تصویب رسانده و راه سریعی برای دریافت تابعیت ترکیه را پیش روی مشتاقان قرار داده است. به این ترتیب هر شخصی که ملکی با حداقل ارزش ۲۵۰۰۰۰ دلار بخرد و یا مبلغی برابر با ۵۰۰۰۰۰ دلار در بانک های ترکیه سپرده گذاری کند، می تواند به سرعت برای دریافت تابعیت ترکیه اقدام کند. البته تمام این افراد لازم است حداقل ۳ سال در ترکیه زندگی کرده باشند. همچنین اشخاصی که حداقل ۵۰۰۰۰۰ دلار در یک صنعت سرمایه گذاری کرده اند و یا ۵۰ نیروی کار ترک را به استخدام درآورده اند نیز شامل این قانون می شوند.

۲- برای دارندگان جواز اقامت و ملک: هر شخصی که مالک خانه و زمینی در ترکیه باشد، اگر به مدت ۵ سال بدون وقفه در ترکیه زندگی کرده باشد می تواند تابعیت ترکیه را دریافت کند. تمام این افراد باید حداقل ۱۸۵ روز از هر سال را در ترکیه گذرانده باشند. قسمت خوب ماجرا آن جاست که این قانون شامل تمام افرادی می شود که فارغ از ارزش زمین، صاحب ملکی در ترکیه هستند.

۳- تولد: هر کودکی که در خانواده ای ترک و یا در خاک ترکیه به دنیا آمده باشد، تابعیت ترکیه را دارد. همچنین هر کودکی که مادر یا پدر ترک دارد نیز می تواند از تابعیت ترکیه بهره ببرد.

۴- ازدواج: در صورتی که با شخصی ترکی ازدواج کنید و ۳ سال از این موضوع گذشته باشد، می توانید برای دریافت تابعیت ترکیه اقدام کنید. البته این موضوع نیز شرایط خودش را دارد و در هنگام درخواست باید ثابت کنید که در تمام این مدت با هم زندگی می کردید، ازدواج موفقی داشته اید و نه تنها به یکدیگر آزاری نرسانده اید که تهدیدی علیه امنیت ملی ترکیه نبوده اید و نظم عمومی جلمعه را به هم نزده اید.

۵- سیستم فیروزه ای | Turquoise System: سیستم فیروزه ای که از سال ۲۰۱۷ معرفی شد، فرصت دریافت تابعیت را در اختیار افراد ماهر و واجد شرایط در زمینه تکنولوژی، اقتصاد، ورزش، فرهنگ و هنر و سرمایه گذاران و تاجران قرار می دهد. این افراد تقریبا از تمام حقوق شهروندی ترکیه برخوردار خواهند شد.

روند انجام درخواست تابعیت

درخواست تابعیت خود را می توانید به هر یک از دفاتر دولتی موجود در ترکیه و یا سفارت ترکیه در کشورتان ارایه بدهید. در طی این درخواست مدارک مختلفی را باید تحویل دهید که بسته به شرایط شما متفاوت خواهد بود؛ اما در کل مواردی چون پاسپورت، گواهی تولد، جواز اقامت، سند ازدواج، عکس و … از آن جمله است.

۱- توجه داشته باشید که پس از درخواست، با هر داوطلب یک مصاحبه به زبان ترکی برگزار می شود.
۲- زمان رسیدگی به هر یک از درخواست ها، بسته به شرایط فرد متفاوت خواهد بود.
۳- در صورتی که با درخواست شما برای دریافت شهروندی ترکیه مخالفت شد، شما باز هم می توانید در شهر محل اقامت خود برای دریافت تابعیت اقدام کنید.

تفاوت اقامت دائم ترکیه با تابعیت ترکیه

همان طور که دیدیم، اقامت دائم ترکیه با دریافت تابعیت این کشور تفاوت هایی دارد و طبیعتا هر یک مزایا و معایب خودش را دارد. در این جا معایب و مزایای هر یک را بررسی می کنیم.

۱- جواز اقامت دائم ترکیه | Long Term رزیدانس Permit یا LTRP

شما با دریافت جواز اقامت دائم ترکیه، می توانید بدون محدودیت و تا آخر عمر در ترکیه زندگی کنید. البته با این جواز شما هنوز هویت ایرانی خود را حفظ خواهید کرد و در نتیجه حقوق یک شهروند ترکی را نخواهید داشت. روند درخواست و دریافت این جواز در مقایسه با پروسه دریافت تابعیت زمان کمتری می برد؛ اما محدودیت هایی هم دارد. به طور مثال شما پس از دریافت جواز اقامت نمی توانید ۱ سال بدون وقفه در کشور دیگری زندگی کنید مگر آن که تحت درمان پزشکی و یا مشغول تحصیل باشید و یا به دلیل انجام خدمات عمومی اجباری در وطن اصلی، دور از ترکیه بوده اید. همچنین هیچ گونه خدمات تامین اجتماعی و یا مزایای بازنشستگی به شما تعلق نمی گیرد.

۲- تابعیت ترکیه | Turkish Citizenship یا TC

با دریافت تابعیت ترکیه، شما همانند دیگر شهروندان این کشور خواهید و تمام حقوق اجتماعی و سیاسی نیز شامل شما می شود. شما همانند دیگر شهروندان ترکیه یک شماره ملی و پاسپورت ترکی خواهید داشت و می توانید از مزایای بازنشستگی و تامین اجتماعی بهره مند شوید. همچنین پس از دریافت تابعیت برای بازدید از دیدنی های توریستی ترکیه هزینه کمتری خواهید پرداخت و حتا بازدید از برخی از آن ها رایگان است. البته خدمت در سربازی ترکیه نیز شامل شما می شود و اگر مردی بین ۲۱ تا ۳۸ ساله باشید و در کشور خودتان سربازی را نگذرانده باشید، باید این دوره را در ترکیه بگذرانید.

مزایای اقامت دائم معایب اقامت دائم

مجبور نیستید ترکی صحبت کنید حقوق کار به شما تعلق نمی گیرد
نیازی به تمدید جواز اقامت ندارید حق رای ندارید
روند آسانی برای دریافت جواز اقامت دارید برای خرید ماشین خارجی معافیت گمرکی ندارید
برای دریافت جواز اقامت نیازی به پرداخت مالیات ندارید حق اقامت یک ساله خارج از ترکیه را ندارید
معاف از خدمت سربازی محروم از حقوق تامین اجتماعی و مزایای بازنشستگی
مزایای تابعیت ترکیه معایب تابعیت ترکیه
حق کار و رای خدمت سربازی برای مردان ۲۱ تا ۳۸ سال
برخورداری از شناسنامه و پاسپورت ترکی خروج از حمایت سفارت وطن پیشین
برخورداری از مزایای بازنشستگی ترکیه اجبار برای صحبت به زبان ترکی
دسترسی راحت به تسهیلات بانکی
حق مالکیت خطوط دائم سیمکارت
ورود رایگان یا با تخفیف به دیدنی های ترکیه
در نهایت این شمایید که با توجه به شرایط هر یک باید بهترین گزینه را برای خود پیدا کنید.