اقامت ترکیه، امروزه بین ایرانی ها بسیار محبوب شده است و این مهم علل مختلفی دارد. شرایط اقتصادی، نزدیکی به ایران، جاذبه های تاریخی و غیره از مهمترین دلایل آن بشمار می روند.
لطفا توجه داشته باشید که؛ این پست صرفا جهت اطلاع رسانی بود و خدمات اجاره ملک در ترکیه توسط کارشناسان آدراپانا، ارائه نخواهد شد.
به یاد داشته باشید که هیچ کشوری به کسی در ابتدا اقامت دائم نمی دهد. برای اخذ اقامت دائم ترکیه هم باید ابتدا اقامت موقت ترکیه را اخذ کرده و پس از چند سال تمدید، برای اقامت دائم ترکیه اقدام نمایید. در ادامه با آدراپانا همراه باشید تا با شرایط اقامت در ترکیه آشنا شویم.
اگر میخواهید بیش از ۹۰ روز در ترکیه بمانید، باید برای اخذ اقامت موقت اقدام کنید. بعد از گذشت زمان مکفی، می توانید برای تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم ترکیه اقدام کنید.
انواع اقامت در ترکیه
1. اقامت توریستی ترکیه
این اقامت برای ایرانیان نیازی به ویزا ندارد و هر ایرانی می تواند به مدت 3 ماه یا 90 روز در خاک ترکیه بماند.

2. اقامت 6 ماهه توریستی ترکیه
اگر بخواهید به جای 3 ماه، 6 ماه در ترکیه بمانید، باید ویزای 6 ماهه درخواست دهید. با این نوع ویزا اجازه خرید و فروش، کار یا تحصیل را ندارید. ولی با اجاره ی یک منزل مسکونی و تایید اجاره نامه آن توسط یکی از دفاتر ثبت اسناد ترکیه، امکان اخذ اقامت 1 ساله نیز وجود دارد.
3. اقامت تحصیلی ترکیه
برای اخذ اقامت تحصیلی ابتدا باید در آزمون تومر (مرکز آموزش زبان ترکی) شرکت کنید و مدرک تومر بگیرید. بعد از آن پذیرش دانشگاه را می توانید گرفته و کارهای ثبت نام را انجام دهید و سپس برای اخذ اقامت تحصیلی یا دانشجویی اقدام کنید.

4. اقامت از طریق کار
برای اقدام به دریافت ویزای کاری، یک شرکت در ترکیه باید از شما دعوت به همکاری کرده باشد. شرکت های ترکیه باید ثبت شده باشند و تخصص شما را نیاز داشته باشند و برای شخص متقاضی از وزارت کار این کشور، درخواست اجازه کار نمایند. ولی در نظر داشته باشید که شرکت های ترکیه ای زمانی می توانند از شما دعوت به همکاری کنند که هیچ فردی با پاسپورت ترکیه ای بیکاری، آن مهارت را نداشته باشد.
پس از استخدام به شما اقامت 1 ساله داده می شود که می توانید هر ساله آن را تمدید کنید. بعد از 5 سال هم اقامت موقت به اقامت دائم ترکیه تبدیل خواهد شد.
5. اقامت از طریق سرمایه گذاری
اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت به تنهایی به شما اجازه اقامت دائم نمی دهد. با ثبت شرکت اجازه کار به شما داده خواهد شد و سپس با اخذ اقامت 1 ساله ی موقت و تمدید سالیانه ی آن می توانید اقامت دائم اخذ نمایید.
6. اقامت از طریق ازدواج
از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه ای می توان اقامت ترکیه را اخذ کرد. در این روش هم مانند روش های قبل، بعد از گذشت حدود 3 تا 5 سال می توانید درخواست اقامت دائم دهید و در ترکیه بمانید.
ولی باید توجه داشته باشید که ازدواج نباید صوری باشد و همچنین فردی که با وی ازدواج می کنید، نباید پناهنده ترکیه باشد. به خاطر داشته باشید در طی این 5 سال اقامت موقت، پلیس در حال تحقیق برای ثابت کردن ازدواج صوری یا غیر صوری شما می باشد.

7. اقامت ترکیه از طریق خرید ملک
بنابر قانون 6458 که در روزنامه ی رسمی جمهوری ترکیه نوشته شد، اتباع خارجی می توانند با خرید ملک، اقامت موقت 1 ساله ی ترکیه را اخذ نمایند. پس از چند سال تمدید این اقامت (5 تا 8 سال) برای اقامت دائم اقدام نمایند. در این نوع اقامت، برعکس روش سرمایه گذاری، نیازی به هزینه زیاد برای ثبت شرکت و حفظ و نگه داری آن ندارید و تنها با خرید یک ملک شاید افزایش روزافزون قیمت آن و سود در املاک خود خواهید بود.
تمدید اقامت موقت ترکیه و در انتها اخذ اقامت دائم ترکیه، شامل شرایط خاصی می باشد که یکی از مهمترین شرایط، حفظ شرایطی است که بر مبنای آن اقامت موقت یکساله به شما اعطا شده است. یعنی اگر شما از روش خرید ملک موفق به اخذ اقامت ترکیه شده اید، در این صورت هنگام در خواست تمدید اقامت موقت باید کماکان مالک ملک مذکور باشید. اگر شما به روش تمکن مالی، اقامت یکساله ترکیه را اخذ کرده اید در هنگام در خواست تمدید اقامت موقت ترکیه باید مدارک مربوط به استمرار شرایط تمکن مالی (اثبات در آمد مکفی در ایران) را به اداره مهاجرت و اقامت ترکیه ارائه کنید و چنانچه از روش ثبت شرکت در ترکیه اقامت موقت ترکیه را گرفته اید شما باید مدارک عملکرد شرکت (گردش مالی سالیانه ،ترازنامه سود و زیان و فیش پرداخت مالیات و….) را به اداره مربوطه ارائه کنید.

شرایط تبدیل اقامت موقت به دائم:
۸ سال اقامت در ترکیه
بدون دریافت کمک اجتماعی در ۳ سال گذشته
درآمد کافی و پایدار برای حفظ خود و خانوادتان
بیمه معتبر (برای متقاضیان زیر ۶۵ سال)
عدم تهدید عمومی
تحت شرایطی که توسط هیأت سیاست های مهاجرت تعیین شده است به این صورت است که بعد از هشت سال، فرد متقاضی اگر در یک کار مجاز مشغول بوده و بدون دریافت کمک اجتماعی، منبع درآمد داشته و همچنین دارای بیمه معتبر باشد و تهدیدی برای نظم عمومی و امنیت به حساب نیاید، می تواند “مجوز اقامت طولانی مدت” را دریافت کند.
این نکته را به یاد داشته باشید که اخذ اقامت دائم ترکیه نیاز به حداقل 5 سال صبر و حفظ شرایط اولیه دارد ولی پس از اخذ اقامت دائم نیاز به حفظ شرایطی که برمبنای آن اقامت موقت گرفته شده، نیست. مثلا اگر بر اساس قانون تمکن مالی و درآمد ماهیانه سپرده بانکی اقامت گرفته اید، بعد از حداقل 5 سال می توانید سپرده بانکی را بردارید. (البته تامین هزینه های زندگی را نیز باید در نظر داشته باشید.)
مهم ترین و اصلی ترین نکته در اخذ اقامت دائم ترکیه، توانایی در تمدید اقامت موقت است که بر اثر سهل انگاری و یا عدم ارائه اطلاعات کافی توسط مشاوران، منجر به هدر شدن زمان و هزینه متقاضی می شود.

پروسه زمانی تبدیل اقامت موقت به دائم در ترکیه بین 5 تا 8 سال به طول می انجامد. شاید این سوال پیش آید که آیا می توان با خرید ملک این پروسه را کوتاه تر و ساده تر کرد؟ جواب این سوال خیر است.
در اغلب کشور های دنیا برای دادن اقامت دائم به خارجیان شرایط خاصی مطرح است و شما با ورود به این کشور ها معمولا ویزای اقامتی کوتاه مدت می گیرید و سپس بسته به شرایط آن کشور می توانید برای اقامت طولانی مدت اقدام نمایید. ترکیه هم به همین منوال شما با خرید ملک در ترکیه می توانید اقامت موقت بگیرید که همین اقامت موقت نیز مزایایی بدنبال دارد:
مزایای اقامت موقت ترکیه:
با اخذ اقامت موقت ترکیه با خرید ملک، قادر به افتتاح حساب بانکی در بانک های ترکیه خواهید بود.
با اقامت موقت ترکیه قادر به ثبت نام فرزندانتان در مدرسه های ترک خواهید بود.
برای تمدید اقامت نیاز به ورود و خروج از ترکیه نخواهید داشت و تا زمانی که سند به نام شما می باشد قادر به تمدید سالانه اقامت خواهید بود.

ولی با توجه به امکان تغییرات قوانین خرید ملک ترکیه، بهتر است مستقیما به اداره پلیس مخصوص خارجی ها در ترکیه مراجعه نموده و اطلاعات جدید و درست دریافت کنید سپس نسبت به خرید ملک در ترکیه اقدام نمایید.